Hayırlı Fuarlar ve İyi Bir Sezon Dileğiyle...

HAYIRLI FUARLAR VE İYİ BİR SEZON DİLEĞİYLE…

Öyle veya böyle 2018 yılını geride bıraktık. Şimdi yepyeni bir yıl ve ar darada gelen fuarlar ile sezonu açıyoruz. Jaipur, Xiamen, Marble Fuarları…

Değerli okurlar; kuzeyden-güneye bizi kuşatan yepyeni yapılanmaların gündemde olduğu çok sıcak bir coğrafyanın içindeyiz. Öte yandan önümüzde yerel seçimler var. Gittikçe ısınan ticaret savaşları ve gün geçtikçe derinleşen bir ekonomik kriz ile karşı karşıyayız. 2019 yılı zor bir yıl olacak! Ekonomistler bu kez hareketin keskin V değil ucu uzun bir U şeklinde seyredeceğine işaret ediyorlar.

Kriz en çok reel sektörü etkiliyor… Doğal olarak da; iflaslar, konkordatolar hızla artıyor. İç pazarda tüketim endeksi eksilerde… Önceki yıllara oranla hızla artan maliyet yükü de belimizi büküyor.

Hem üretici hem de ihracatçı durumunda bulunan Doğaltaş sektörü kitlenen iç pazar nedeniyle tüm enerjisini ihracata yöneltmiş durumda. Bu nedenledir ki; 2018 yılı sonu verilerine göre ülkemiz genelinde en az ihracat düşüşü doğaltaş sektöründe görülüyor. Ki, bu düşüşte mevcut pazarların pozisyonlarını da göz ardı etmemek gerekiyor

Doğaltaş ihracatçıları, Amerika Birleşik Devletleri ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ticaret savaşları yanında döviz kurlarındaki aşırı oynaklıktan çok tedirgin. Döviz kurlarındaki tedirginlik Türk ihracatçısını fiyat verme konusunda çok zorluyor. Ticaret savaşları nedeniyle durağanlaşan Çin pazarı ve aşırı oynak döviz kurlarının neden olduğu dezavantajlı durumu ortadan kaldırmaya çalışan Türk doğaltaş sektörü, Ortadoğu ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünya genelinde alternatif pazarlarındaki konumunu güçlendirerek bu ikili kıskaçtan kurtulmaya çalışıyor. 2019 yılında ABD, İran’a yaptırımlarda Çin ve Türkiye’nin aralarında bulunduğu bir grup ülkeyi liste dışında tuttu. 2019 yılında taşların yerine oturacağını ve Çin’in doğaltaş taleplerinde artış olacağını öngörüyoruz.

Çocukluğumda hatırlarım “yerli malları haftası” vardı. Unutuldu gitti… Şimdilerde “Yerli ve Milli Üretim” sloganı ile öncelikle yerli üretimi güçlendirme çabası var. Özellikle kamu harcamalarından başlayarak bir dizi önlem ve sektörel desteklerden söz ediliyor. Doğaltaş sektörü hem yerli hem de milli… Kamu binalarında bunun göz ardı edilmemesi en büyük dileğimiz. Nitekim yeni havalimanımız İstanbul’da yerli taş seçimine özen gösteriliyor. Bir sonraki sayımızda bunu görsellerle sizlere sunmayı planlıyoruz.

Öte yandan sektör ve sektörel sivil toplum örgütleri olarak; yasal düzenlemelerden başlayarak bir dizi sorunumuzu daha net ve daha doğru anlatarak sorunlarımıza yenilerinin eklenmemesi dileğindeyiz. Elbette bizler de üzerimize düşeni yapacağız. Ar-Ge yapmak ve uç ürünlere yönelmek zorundayız. Şu an eksiye düşmeden belki biraz daralarak, gider kalemlerimizde kısıtlamalar yaparak üretim ve ihracatımızı arttırmaya gayret edeceğiz!

Bu ülke bizim! Başka bir diyar’a gidemeyeceğimize göre, dümeni sağlam tutmayı başarmak zorundayız…

Hindistan ve Çin Fuarları’ndan sonra İzmir- Marble Sayısı’nda Dergimizin 9. Yılında sizlerle buluşmak ve daha güzel şeyleri paylaşmak umuduyla…